Naujiena

Kvalifikacinė išvyka į Helsinkio „Oodi“ viešąją biblioteką

2021 09 06


2021 m. rugpjūčio 29–31 dienomis Utenos, Zarasų, Ignalinos, Molėtų, Visagino ir Anykščių viešųjų bibliotekų specialistai ir savivaldybių atstovai vyko į kvalifikacinę kelionę susipažinti su moderniausia 2020 metų Europos biblioteka. Lietuvos bibliotekininkų draugijos Utenos skyriaus projektą „Mokomės iš geriausių ir kuriame ateities biblioteką – kvalifikacijos išvyka į Oodi (Suomija) biblioteką“ rėmė Lietuvos kultūros taryba.

Naujoji centrinė Helsinkio biblioteka „Oodi“ – pagrindinis Suomijos nepriklausomybės 100-mečio projektas, kainavęs 98 mln. eurų. Biblioteka atidaryta 2018 m. gruodžio 5 dieną. Ją suprojektavo Suomijos architektūros firma „ALA Architects“, laimėjusi tarptautinį konkursą iš pasiūlytų 544 dizaino darbų. Biblioteką kūrė patys miestiečiai, kurie noriai dalyvavo su bibliotekos projektu susijusiose viešose kampanijose, pvz., dalijosi savo idėjomis, kaip biblioteka turėtų atrodyti, ir balsavo už labiausiai patikusią viziją lytėdami gatvėse įrengtus ekranus. Bibliotekos pavadinimą taip pat sugalvojo miesto gyventojai („oodi“ suomių kalba reiškia „odė“). Pastatas iškilo didžiulėje tuščioje erdvėje, plytėjusioje prieš valstybės parlamentą. Sprendimas simboliškas – tarsi taip būtų pažymėtas ryšys tarp visuomenės ir valdžios. Šalia jos išsidėsčiusi kita kultūrinė erdvė: koncertų rūmai, teatro rūmai, šiuolaikinio meno muziejus „Kiasma“. Biblioteka yra viena iš 37 Helsinkio miesto bibliotekų. „Oodi“ biblioteka – akį traukiantis pastatas su stiklo ir plieno konstrukcijomis bei mediniais fasadais. Energiją taupanti biblioteka yra įspūdinga Suomijos statybos vizitinė kortelė. Helsinkio miesto bibliotekos plotas – 17250 m². „Oodi“ buvo pastatyta naudojant vietines medžiagas ir atsižvelgiant į vietines klimato sąlygas. Medinis fasadas yra padengtas 33 mm storio suomiškų eglių lentomis, sulietomis į plačią kreivę, kuri išplečia pastatą į Kansalaistori aikštę. Viršutinis konstrukcijos paviršius buvo panaudotas kuriant didelę viešą terasą, iš kurios Helsinkio piliečiai mato Suomijos parlamento pagrindinį įėjimą. Terasa padvigubina bibliotekos lankytojams skirtos viešos lauko erdvės kiekį ir sukuria naują paskirties vietą, kur žmonės gali susitikti ir stebėti žemiau esantį miestą.

Informaciją teikia biuras pirmame bibliotekos aukšte, kuris primena stotį su keleiviais, nes čia įsikūrę ne tik informacijos centrai, bet ir šeimoms su vaikais bei moksleivių grupėms skirta laisvalaikio erdve, kavine, kino teatru „Regina“, rodančiu įvairių žanrų ir epochų filmus, daugiafunkcine sale. Kino teatrą ir salę galima nuomotis už pinigus, be to, kultūrinei veiklai – net 70 proc. pigiau. Dar įdomu tai, kad pirmame aukšte yra Helsinkio miesto erdvė „Brygga“, kviečianti bibliotekos lankytojus susipažinti su miesto aplinkotvarkos projektais ir sužinoti, kaip galima prie jų prisidėti. Tai dar vienas ženklas, kad suomiai nepripažįsta politikų ir verslo diktato, – priimant visus sprendimus svarbus yra gyventojų balsas. Pastatas turi tris įėjimus. Į viršutinius aukštus galima patekti eskalatoriumi, liftu arba spiraliniais laiptais dideliame vestibiulyje.

Bibliotekos centrinė ašis – įspūdingi spiraliniai laiptai, išmarginti įvairias žmonių grupes apibūdinančiais žodžiais (žr. anglų kalba https://ottokarvonen.com/2019/03/07/dedication/), kuriuos parinko viešoje apklausoje dalyvavę miestiečiai, paprašyti įvardyti, kam turi būti skirta biblioteka. Žodžiai atspindi, kad bibliotekoje laukiami žmonės, kurie galbūt nėra laukiami kitur. Bendruomenės balsą įamžino menininkas Otto Karvonenas instaliacijoje „Dedikacija“.

Dizainas padalija bibliotekos funkcijas į tris skirtingus lygius: aktyvųjį pirmąjį aukštą, išplečiantį vidinę erdvę į miesto aikštę; „Knygų dangų“ viršutiniame lygyje ir uždarą II aukštą, kuriame yra kambariai, skirti papildomoms bibliotekos paslaugoms. Viduje biblioteka atrodo tarsi tiltas su dviem masyviomis plieninėmis arkomis, apimančiomis daugiau nei 100 metrų ir sukuriančiomis visiškai uždarą viešąją erdvę. Pirmajame aukšte stiklinės sienos sukuria prieinamumo įspūdį, o vidaus erdvė yra atvira visiems kiekvieną savaitės dieną. Joje išsidėstę informacijos ir Europos Sąjungos infostalai, transformuojama koncertų ir renginių erdvė, vietos poilsiui ir kt.

Čia įrengtas nacionalinio audiovizualinio instituto 250 m² ploto kinas „Kino Regina“ – auditoriją primenanti erdvė, puikiai tinkanti paskaitoms, filmų peržiūroms ir įvairiems renginiams. Kavinė - restoranas su sėdimomis vietomis vasaros mėnesiais išsiplečia ir į aikštę.

II aukšte, vadinamame „Urban Workshop“ – įvairaus dydžio daugiafunkciniai kambariai bei studijos, išdėstyti aplink įvairius kampus, esančius tarp plieninių konstrukcijų, skirti mokymuisi ir pomėgiams, taip pat erdvės, skirtos susitikimams.

Šiame aukšte „Oodi“ siūlo daugybę profesionalių įrankių – nuo 3D spausdintuvų iki lazerinio pjaustytuvo, vinilo pjaustytuvo, lipdukų spausdintuvo, nepamirštant ir tradicinių amatų, tokių kaip siuvimo mašinų. Norintys imtis rankdarbių čia gali siuvinėti ir siūti, – priemonės laukia vietoje. Tik medžiagos kainuoja lankytojams, o studijas ir kambarius tereikia rezervuoti per Helsinkio miesto rezervavimo sistemą „Varaamo“ naudojantis feisbuko arba „Gmail“ paskyra. Tai galioja ir miesto svečiams.

Puikiai įrengtose nuo garso apsaugotose studijose lankytojai gali kurti muziką ir repetuoti. Jose įrengtos individualios darbo vietos, stiprintuvai ir kita muzikos įranga. Turėdami bibliotekos bilietą skaitytojai gali skolintis instrumentus, tokius kaip gitaros, bosai ir sintezatoriai, arba naudotis jais vietoje. II „Oodi“ aukšte įrengti kambariai skirti skaitmeninių ir virtualių žaidimų mėgėjams ir tiems, kurie mėgsta stalo žaidimus. Kompiuteriniams žaidimams skirti kompiuteriai galingi ir tenkina pačių reikliausių žaidimų gerbėjų poreikius. O virtuvės studijoje galima mokytis gaminti. Organizuojama daugybė seminarų, mokymų.

III aukštas labiau primena mums įprastą biblioteką ir yra vadinamas „Knygų rojumi“. Čia atsiveria didžiulis atviras 360 laipsnių panoraminis miesto centro vaizdas, o įspūdį sustiprina banguotos, debesis primenančios baltos lubos, pradurtos apvaliais stogo žibintais, aplinką puošiantys 9 dideli gyvi medžiai.

Įvairios poilsio vietos, rami atmosfera kviečia lankytojus skaityti, mokytis, mąstyti ir mėgautis. Lankytojai gali išeiti į terasą su vaizdu į Kansalaistori aikštę. Atskira erdvės dalis skirta kokybiškam šeimos laisvalaikio praleidimui bei bendrai veiklai, įrengta prieiga atvykti su vežimėliais. Jaukiuose kampeliuose šnekučiuojasi įvairiausio amžiaus žmonės, o vaikų zonoje, kuri nėra atskirta nuo bendros salės, itin judru ir linksma.

Tik trečdalis šios tradicinės bibliotekos elementų turinčios erdvės yra naudojama knygų fondui laikyti (fondas palyginti nedidelis – 100 000 egz.), tačiau dėl internetinių paslaugų ir knygų klasifikavimo robotų (visa logistika įrengta rūsyje) vartotojams siūloma prieiga prie beveik 3,4 milijono knygų, kurias galima pristatyti į pastatą bei jas grąžinti iš visų Helsinkio bibliotekų. „Oodi“ bibliotekoje įdiegtos naujausios šiais sričiai tinkančios technologijos, dirba knygas rūšiuojantys robotai.

Biblioteka žavi savo dydžiu ir moderniomis erdvėmis. Lankytojų patogumui sukurta daug kampelių, kur galima jaukiai įsitaisyti darbui ar tiesiog užsiimti kuo panorėjus – ne vien mėgautis knygomis. Žmonių daug, kiekvienas daro ką nori: vieni skaito, kiti valgo ar net guli, dar kiti tik leidžia laiką, bet bibliotekoje gana tylu. Bibliotekos darbuotojai tarsi nematomi, iš karto nekrinta į akis, bet jie čia pat, jeigu reikia kokios pagalbos.

Geriausios modernistinės bibliotekos savybės suderintos su XXI amžiaus technologijomis sukuria neribotas galimybes Helsinkio miesto gyventojams. Per dieną bibliotekoje apsilanko vidutiniškai 4 tūkstančiai lankytojų. Helsinkio centrinė biblioteka „Oodi“ buvo išrinkta 2019 m. „Viešosios bibliotekos metų apdovanojimo laureate“ Tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (IFLA) Pasaulio bibliotekų ir informacijos kongrese. Šios bibliotekos populiarumą daugiausia lemia tradicinės paskirties bei naujausių technologijų jungtis.