Naujausia knyga

Andreï Makine „Mylima moteris“

2021 10 12


Mylima moteris : romanas / Andreï Makine. - Vilnius : Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, [2021]. - 277, [1] p.  - ISBN 978-609-480-244-7. - UDK: 821.133.1-31

Gonkūrų premijos laureato Andrei Makine romanas „Mylima moteris“ – meistriškas kūrinys, kuriame pinama XVIII amžiaus Europos ir šiuolaikinės Rusijos istorija bei personažų išgyvenimai ir patirtys.

Pagrindinis veikėjas yra vokiečių kraujo turintis rusų kino kūrėjas Olegas Edmanas. Pirmoji knygos dalis vyksta Brežnevo eros pabaigoje. Edmanas užsidegęs sukurti filmą pagal Jekaterinos Didžiosios gyvenimą. Sovietinės valdžios kišimasis neleidžia plėtoti idėjų, tačiau nepaisydamas visko Olegas yra pasiryžęs išsiaiškinti, kokia buvo Jekaterina.

Meilužiai, nuotykiai, žmogžudystės… Šiandien ši moteris apipinta mįslėmis, tačiau ar ją mylėjo bent vienas žmogus, kokia ji buvo iš tiesų?

Antroji knygos dalis apima kiek vėlesnius laikus, kai Rusiją valdė Borisas Jelcinas. Olegą įdarbina buvęs draugas, vietinis oligarchas, kuris Jekaterinos gyvenimą nori paversti drąsiu serialu… Abu kartus Olegas galynėjasi su klausimais, koks buvo carienės gyvenimas ir kaip per meną galima pažinti ir pavaizduoti kitą žmogų.

Andrei Makine knygoje apstu įdomių detalių ir idėjų, minčių apie istorijos raidą ir gebėjimą prisitaikyti prie vyraujančių galių. Autorius savo personažo akimis bando peržengti klišinį požiūrį į istorinės asmenybės gyvenimo faktus ir kuria carienės Jekaterinos ir moters Jekaterinos paveikslus.

„Mylima moteris“ – dovana autoriaus gerbėjams ir visiems, ieškantiems kokybiškos prozos bei besidomintiems žymiomis asmenybėmis ir Europos istorija.

Andreï Makine (g. 1957 m.) – prancūzų rašytojas. Autorius gimė Sibire, o nuo 1988-ų metų gyvena ir kuria Prancūzijoje, kur atvyko kaip mokytojų mainų programos dalyvis. Jam buvo suteiktas politinis prieglobstis. Pradėjęs rašyti prancūzų kalba Andrei Makine turėjo įveikti leidėjų, nepasitikinčių ką tik atvykusiu tremtiniu, skepticizmą. Žymiausias rašytojo romanas – „Prancūziškas testamentas“. Autorius už šį kūrinį buvo apdovanotas prestižine Gonkūrų premija bei kitais literatūriniais prizais.