Renginys

Užgavėnės – žiemos virsmo į pavasarį šventė

2023 02 21


Užgavėnės – žiemos virsmo į pavasarį šventė, žiemos palydos ir pavasario žadinimas, linksma ir triukšminga šventė, kuri visada būna antradienį, švenčiama likus 7 savaitėms (46 dienoms) iki Velykų. Per Užgavėnes leidžiamą paskutinį kartą gausiai ir riebiai pavalgyti, nes kitą dieną prasideda pasninkas.

Visagino viešojoje bibliotekoje (Taikos pr. 52) veikia Užgavėnėms skirta paroda „Užgavėnės: tradicijos ir jų prasmė“.

Tikima, kad jei per Užgavėnes daug ir sočiai valgysi, tai būsi sotus ir stiprus visus metus. Užgavėnių dieną valgoma nuo 7 iki 12 kartų. Tradiciniai Užgavėnių valgiai – blynai, šaltiena, šiupinys, spurgos.

Kaukės bei persirenginėjimas – vienas pagrindinių Užgavėnių šventės atributų. Persirengėliai, eidami iš trobos į trobą, krėsdavo pokštus, dainuodavo, stengdavosi pavogti kokį nors buities rakandą. Persirengėliai vaizduodavo mitines būtybes, gyvulius, paukščius.

Deginama šiaudinė Morė – vejama žiema. Svarbi ir Lašininio bei Kanapinio dvikova. Kanapinis su Lašininiu paprastai stumdosi, grumiasi, kol galiausiai Kanapinis nugali. Visa tai simbolizuoja nenorinčios pasitraukti žiemos kovą su žmonių išsiilgtu pavasariu.

Kepkite blynus. Valgykite sočiai.